نسبت های مالی کلیدی که باید قبل از سرمایه گذاری به آنها نگاه کنید

ساخت وبلاگ

سرمایه گذاری سهام برای یافتن ارزش واقعی شرکت نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق داده های مالی دارد. ما یازده نسبت مالی را برای شما به ارمغان می آوریم که قبل از سرمایه گذاری در سهام باید به آن نگاه کنید.

  • نسخه چاپ: 01 سپتامبر 2014

Between the numbers

بین اعداد

سرمایه گذاری سهام برای یافتن ارزش واقعی شرکت نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق داده های مالی دارد. این کار به طور کلی با بررسی حساب سود و زیان شرکت ، ترازنامه و صورتحساب جریان نقدی انجام می شود. این می تواند وقت گیر و دست و پا گیر باشد. یک راه آسان تر برای اطلاع از عملکرد یک شرکت ، نگاهی به نسبت های مالی آن است که بیشتر آنها آزادانه در اینترنت در دسترس است.

اگرچه این یک روش بی پروا نیست ، اما یک روش خوب برای انجام یک بررسی سریع در مورد سلامت یک شرکت است.

DK Aggarwal ، رئیس می گوید: "تجزیه و تحلیل نسبت برای تصمیمات سرمایه گذاری بسیار مهم است. این نه تنها به دانستن نحوه عملکرد شرکت کمک می کند بلکه باعث می شود سرمایه گذاران بتوانند شرکت ها را در همان صنعت مقایسه کنند و در بهترین گزینه سرمایه گذاری صفر شوند."و مدیر عامل ، سرمایه گذاری و مشاوران SMC.

ما یازده نسبت مالی را برای شما به ارمغان می آوریم که قبل از سرمایه گذاری در سهام باید به آن نگاه کنید.

نسبت P/E نسبت قیمت به درآمد یا P/E ، نسبت نشان می دهد که سرمایه گذاران سهام برای هر روپیه درآمد چقدر پرداخت می کنند. این نشان می دهد که آیا بازار ارزش افزوده یا کم ارزش بودن شرکت را دارد یا خیر.

می توان با مقایسه P/E فعلی با P/E تاریخی شرکت ، میانگین صنعت P/E و بازار P/E ، نسبت P/E ایده آل را دانست. به عنوان مثال ، یک شرکت با P/E 15 ممکن است در مقایسه با P/E تاریخی آن گران به نظر برسد ، اما اگر P/E صنعت 18 باشد و میانگین بازار 20 باشد ، ممکن است خرید خوبی باشد.

Sabyasachi Mukherjee ، AVP و Product Head ، IIFL ، می گوید: "نسبت P/E بالا ممکن است نشان دهد که سهام گران قیمت است. سهام با P/E کم ممکن است پتانسیل بیشتری برای افزایش داشته باشد. نسبت های P/E باید در آن استفاده شودترکیب با سایر نسبت های مالی برای تصمیم گیری آگاهانه. "

"نسبت P/E معمولاً برای ارزش گذاری شرکتهای بالغ و پایدار که سود کسب می کنند استفاده می شود. PE بالا نشان می دهد که سهام یا بیش از حد ارزش دارد (با توجه به تاریخ و/یا همسالان) یا انتظار می رود درآمد شرکت با سرعت سریع رشد کنداما باید در نظر داشته باشید که شرکت ها می توانند با افزودن بدهی نسبت P/E خود را تقویت کنند (از این طریق سرمایه سهام را محدود می کنند). همچنین ، به عنوان تخمین درآمد آینده ذهنی است ، بهتر است از درآمد گذشته برای محاسبه نسبت P/E استفاده کنید. "ویکاس گوپتا ، معاون رئیس جمهور ، مدیریت صندوق آرتاودا.

ارزش قیمت به کتاب

از نسبت قیمت به کتاب (P/BV) برای مقایسه قیمت بازار یک شرکت با ارزش کتاب آن استفاده می شود. ارزش کتاب ، به عبارت ساده ، مبلغی است که اگر شرکت دارایی های خود را انحلال کند و تمام بدهی های خود را بازپرداخت کند ، باقی خواهد ماند.

نسبت P/BV سهام شرکت هایی با دارایی های ملموس بزرگ را در ترازنامه خود ارزش می دهد. نسبت P/BV کمتر از یک نشان می دهد که سهام کم ارزش است (ارزش دارایی در کتاب های شرکت بیش از ارزش بازار به شرکت است). این نشانگر ارزش ذاتی یک شرکت است و در ارزیابی شرکت هایی که دارایی های آنها عمدتاً نقدینگی است ، به عنوان مثال ، بانک ها و موسسات مالی مفید است.

تجزیه و تحلیل نسبت برای تصمیمات سرمایه گذاری بسیار مهم است. DK Aggarwal ، رئیس و مدیر عامل شرکت SMC Investments and Advisors می گوید: این نه تنها در دانستن نحوه عملکرد شرکت کمک می کند بلکه مقایسه شرکت ها در همان صنعت و صفر در بهترین گزینه سرمایه گذاری را نیز آسان می کند.

نسبت بدهی به سهام

این نشان می دهد که یک شرکت چقدر از آن استفاده می شود ، یعنی چقدر بدهی در سرمایه گذاری در مقابل سرمایه مروج (حقوق صاحبان سهام) دخیل است. شکل کم معمولاً بهتر در نظر گرفته می شود. اما نباید در انزوا دیده شود.

Aggarwal از SMC می گوید: "اگر بازده شرکت از هزینه بهره خود بالاتر باشد ، بدهی ارزش را افزایش می دهد. با این حال ، اگر اینگونه نباشد ، سهامداران از دست می دهند."

وی می گوید: "همچنین ، شرکتی با نسبت بدهی به سهام کم می تواند به دلیل گزینه های جمع آوری سرمایه ، زمینه زیادی برای گسترش داشته باشد."

اما خیلی ساده نیست."این صنعت خاص با صنایع فشرده سرمایه مانند خودرو و تولید است که رقم بالاتری نسبت به سایرین نشان می دهد. نسبت بدهی به سهام بالا ممکن است نشان دهنده اهرم غیر معمول و از این رو ، خطر بالاتر از اعتبار پیش فرض باشد ، اگرچه می تواند به آن سیگنال دهدویکاس گوپتا از مدیریت صندوق آرتاودا می گوید: بازاری که این شرکت در بسیاری از پروژه های NPV بالا سرمایه گذاری کرده است. NPV یا ارزش فعلی خالص ، ارزش فعلی جریان نقدی آینده است.

نسبت P/E بالا ممکن است نشان دهد که سهام گران قیمت است. سهام با P/E کم ممکن است پتانسیل بیشتری برای افزایش داشته باشد. Sabyasachi Mukherjee ، AVP و سر محصول در IIFL می گوید: نسبت های P/E باید در ترکیب با سایر نسبت های مالی برای تصمیم گیری آگاهانه استفاده شود.

حاشیه سود عملیاتی (OPM) OPM بهره وری عملیاتی و قدرت قیمت گذاری را نشان می دهد. این با تقسیم سود عملیاتی با فروش خالص محاسبه می شود.

Aggarwal از SMC می گوید: "OPM بالاتر کارآیی را در تهیه مواد اولیه و تبدیل آنها به محصولات نهایی نشان می دهد."

این نسبت درآمد پس از تأمین هزینه های متغیر مانند مواد اولیه و دستمزد را اندازه گیری می کند. هرچه حاشیه بالاتر باشد ، برای سرمایه گذاران بهتر است.

هنگام تجزیه و تحلیل یک شرکت ، باید ببینید که آیا OPM آن در طی یک دوره افزایش یافته است یا خیر. سرمایه گذاران همچنین باید OPM های سایر شرکت ها را در همان صنعت مقایسه کنند.

مقدار شرکت (EV) توسط EBITDA اغلب با نسبت P/E به ارزش یک شرکت استفاده می شود. EV سرمایه گذاری در بازار به علاوه بدهی منهای نقدی است. این یک ارزیابی دقیق تر تصاحب را ارائه می دهد زیرا بدهی را شامل می شود. این مهمترین مزیت آن نسبت به نسبت P/E است ، که ما دیدیم که می توان با درآمد غیرمعمول بزرگ که توسط بدهی رانده می شود ، کاهش یابد. EBITDA درآمد قبل از بهره ، مالیات ، استهلاک و استهلاک است.

این نسبت برای ارزش گذاری شرکت هایی که بدهی زیادی گرفته اند استفاده می شود."مهمترین مزیت EV/EBITDA این است که می توان از آن برای ارزیابی شرکت هایی با سطوح مختلف بدهی استفاده کرد زیرا این ساختار بی طرف است. یک نسبت پایین نشان می دهد که یک شرکت کم ارزش است. توجه به این نکته مهم است که توجه داشته باشید که این نسبت زیاد استبرای صنایع رشد سریع و کم برای صنایعی که به آرامی در حال رشد هستند ، "می گوید Mukherjee از IIFL.

نسبت رشد قیمت/درآمد

از نسبت PEG برای دانستن رابطه بین قیمت سهام ، درآمد هر سهم (EPS) و رشد شرکت استفاده می شود.

به طور کلی ، شرکتی که به سرعت در حال رشد است ، نسبت P/E بالاتری دارد. این ممکن است تصور کند که بیش از حد ارزش داشته باشد. بنابراین ، نسبت P/E تقسیم بر نرخ رشد تخمین زده شده نشان می دهد که آیا نسبت بالا P/E با نرخ رشد آینده مورد انتظار توجیه می شود. نتیجه را می توان با نتایج همسالان با نرخ رشد متفاوت مقایسه کرد.

نسبت PEG از یک سیگنال مبنی بر اینکه سهام به طور معقول ارزش دارد. رقم کمتر از یک نشان می دهد که ممکن است سهام کم ارزش باشد.

بازده حقوق صاحبان سهام

هدف نهایی هر سرمایه گذاری بازده است. بازده سهام عدالت یا ROE ، بازدهی را که سهامداران از تجارت و درآمد کلی دریافت می کنند ، اندازه گیری می کند. این به سرمایه گذاران کمک می کند تا سودآوری شرکت ها را در همان صنعت مقایسه کنند. یک رقم همیشه بهتر است. این نسبت توانایی مدیریت را برجسته می کند. ROE درآمد خالص تقسیم شده توسط سهامدار سهامدار است.

"ROE از 15-20 ٪ به طور کلی خوب تلقی می شود ، اگرچه شرکت های با رشد بالا باید ROE بالاتری داشته باشند. سود اصلی در هنگام سرمایه گذاری مجدد برای تولید ROE هنوز بالاتر حاصل می شود ، که به نوبه خود نرخ رشد بالاتری را ایجاد می کند. با این حال ، یکافزایش بدهی نیز در یک ROE بالاتر ، که باید با دقت ذکر شود ، منعکس خواهد شد. "

گوپتا از مدیریت صندوق آرتاودا می گوید: "انتظار می رود شرکت های اهرمی (مانند مشاغل دارای سرمایه گذاری های فشرده سرمایه) ROE های تورم را به عنوان بخش عمده ای از سرمایه که بازده آنها را تولید می کنند ، با بدهی به حساب می آورند."

نسبت پوشش بهره

این درآمد قبل از بهره و مالیات یا EBIT است که با هزینه بهره تقسیم می شود. این نشان می دهد که یک تجارت چقدر حلال است و در مورد تعداد پرداخت های بهره که تجارت می تواند صرفاً از عملیات ارائه دهد ، ایده ای ارائه می دهد.

همچنین می توان از EBITDA به جای EBIT برای مقایسه شرکت ها در بخش هایی که هزینه های استهلاک و استهلاک آنها بسیار متفاوت است ، استفاده کرد. یا اگر کسی بخواهد ایده دقیق تری در مورد بدهی یک شرکت داشته باشد ، می توانید قبل از بهره از درآمد استفاده کنید اما بعد از مالیات.

نسبت فعلی

این موقعیت نقدینگی را نشان می دهد ، یعنی شرکت در تحقق تعهدات کوتاه مدت خود با دارایی های کوتاه مدت چقدر مجهز است. رقم بالاتر نشان می دهد که عملیات روزانه شرکت تحت تأثیر مسائل سرمایه در گردش قرار نمی گیرد. نسبت فعلی کمتر از یک مورد نگرانی است.

این نسبت را می توان با تقسیم دارایی های جاری با بدهی های جاری محاسبه کرد. دارایی های فعلی شامل موجودی ها و مطالبات مطالبات است. بعضی اوقات شرکت ها تبدیل موجودی به فروش یا مطالبات به پول نقد را دشوار می دانند. این ممکن است توانایی آن در تحقق تعهدات را داشته باشد. در چنین حالتی ، سرمایه گذار ممکن است نسبت اسید را محاسبه کند ، که شبیه به نسبت فعلی است اما به استثنای اینکه موجودی و مطالبات را شامل نمی شود.

نسبت گردش مالی دارایی

این نشان می دهد که مدیریت از دارایی برای تولید درآمد چقدر کارآمد است. هرچه نسبت بالاتر باشد ، بهتر است ، زیرا نشان می دهد که این شرکت درآمد بیشتری را برای هر روپیه صرف شده برای دارایی ایجاد می کند. کارشناسان می گویند مقایسه باید بین شرکت ها در همان صنعت انجام شود. این امر به این دلیل است که این نسبت ممکن است از صنعت به صنعت متفاوت باشد. در بخش هایی مانند Power و ارتباطات از راه دور ، که دارای سنگین تر است ، نسبت گردش دارایی کم است ، در حالی که در بخش هایی مانند خرده فروشی ، آن زیاد است (زیرا پایه دارایی اندک است).

معاون اجرایی ویکاس گوپتا در مدیریت صندوق آرتاودا می گوید: "یک سود سهام بالا می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت خوب را نشان دهد زیرا سیاست های سود سهام شرکت ها به طور کلی در دراز مدت ثابت می شوند."

عملکرد سود

این سود سهام برای هر سهم است که براساس قیمت سهم تقسیم می شود. رقم بالاتر نشان می دهد که شرکت خوب عمل می کند. اما باید از سهام پنی احتیاط کرد (که فاقد کیفیت هستند اما سود سهام بالایی دارند) و شرکت هایی که از سود یک بار یا پول نقد بیش از حد استفاده نشده بهره می برند که ممکن است برای اعلام سود سهام ویژه استفاده کنند. به همین ترتیب ، ممکن است عملکرد سود سهام کم به معنای سرمایه گذاری بد نباشد زیرا شرکت ها (به ویژه در مراحل نوپا یا رشد) ممکن است تصمیم بگیرند که تمام درآمد خود را دوباره سرمایه گذاری کنند تا سهامداران در دراز مدت بازده خوبی کسب کنند.

گوپتا می گوید: "با این حال ، سود سهام بالا می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت خوب را نشان دهد زیرا سیاست های سود سهام شرکت ها به طور کلی در دراز مدت ثابت می شوند."

در حالی که تجزیه و تحلیل نسبت مالی به ارزیابی عوامل مانند سودآوری ، کارآیی و ریسک کمک می کند ، عوامل اضافه شده مانند وضعیت کلان اقتصادی ، کیفیت مدیریت و چشم انداز صنعت نیز باید هنگام سرمایه گذاری در سهام ، به تفصیل مورد مطالعه قرار گیرد.

فارکس در ایران...
ما را در سایت فارکس در ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محمدرضا گلزار بازدید : 12 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 19:59