چگونه می توان یک استراتژی معاملاتی تدوین کرد؟(ایجاد سیستم برای تجارت زنده) - (توسعه و راه حل)

ساخت وبلاگ

چگونه می توان یک استراتژی معاملاتی تدوین کرد؟بسیاری از معامله گران موافقت می کنند که استراتژی تجارت مهمترین چیز در تجارت است. بدون آن ، شما نمی توانید در بازارها درآمد کسب کنید و برای ضرر و زیان مقدر شده اید.

در این مقاله ، ما می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه شما یک استراتژی تجاری را از ابتدا ایجاد می کنید. ما مراحل ، مشکلات و موارد دیگر را پوشش خواهیم داد که مربوط به روند ایجاد استراتژی است!

در اینجا مراحل لازم برای تدوین یک استراتژی معاملاتی که ما پوشش خواهیم داد آورده شده است:

 1. مرحله 1: انتخاب بازار برای استراتژی خود (یا نه)
 2. مرحله 2: با یک ایده تجارت روبرو شوید
 3. مرحله 3: پشت پرده ایده
 4. مرحله 4: ارزیابی و آزمایش بیشتر استراتژی
 5. مرحله 5: زندگی با یک استراتژی

با این حال ، قبل از انجام مراحل ، ابتدا به چیزهایی که می خواهید نگاهی بیندازید تا بتوانید یک استراتژی ایجاد کنید.

به طور خاص ، این داده های بازار و یک بستر پشتی است که به شما امکان می دهد ببینید که چگونه این استراتژی از نظر تاریخی انجام شده است.

مورد نیاز: بستر های نرم افزاری پشتی و داده های بازار

هنگام ساختن استراتژی های معاملاتی ، ما از پشتی استفاده می کنیم تا ببینیم که چگونه این ایده از نظر تاریخی فراتر رفته است. یعنی ما استراتژی را در مورد داده های تاریخی آزمایش می کنیم تا ببینیم آیا این کار کرده است یا نه. با انجام این کار می دانیم چه چیزی ارزش توجه ما را دارد و چه چیزی می توانیم دور بیندازیم!

How to develop a trading strategy? (System creation for live trading) - (Development and Solution)

اول از همه ، شما باید از یک بستر پشتی استفاده کنید. در حالی که پشتی یک استراتژی به صورت دستی امکان پذیر است ، این یک کار خسته کننده است که شما را خیلی دور نمی کند. با کمک یک کامپیوتر و یک بستر پشتی خوب ، می توانید روند کار را به میزان قابل توجهی سرعت بخشید و در پایان ، استراتژی های تجاری بیشتری پیدا کنید.

در اینجا در معامله گر قوی ، ما استراتژی های معاملاتی زیادی را می سازیم و با میزان تحلیلی که انجام می دهیم ، می توانیم با اطمینان بگوییم که اگر از پشتی دستی استفاده کرده بودیم ، نمی توانیم تقریباً استراتژی های زیادی داشته باشیم

مورد دیگر که شما نیاز دارید داده های بازار برای انجام پشتی خود است. اطمینان از اینکه داده ها از کیفیت خوبی برخوردار هستند بسیار مهم است. کیفیت پایین داده ها می تواند نتایج گمراه کننده پشتی را به همراه داشته باشد ، به همین دلیل کیفیت داده ها در نظر گرفتن مهم است!

اکنون ، در هر دو موضوع حرفهای زیادی برای گفتن وجود دارد ، بنابراین اجازه دهید نگاهی دقیق تر به هر دو داشته باشیم!

بسترهای نرم افزاری برای توسعه استراتژی های معاملاتی

وقتی صحبت از سیستم عامل های پشتی می شود ، گزینه های زیادی در بازار وجود دارد. با این حال ، در لیست زیر تصمیم گرفته ایم آن سیستم عامل هایی را که بهترین تجربه را با آنها داشته ایم ، درج کنیم.

با این وجود ، ما تمام گزینه های موجود در آنجا را امتحان نکرده ایم و مطمئن هستیم که گزینه های خوب دیگری در بازار وجود دارد. با گفتن این حرف ، شما واقعاً نمی توانید با هیچ یک از گزینه های زیر اشتباه کنید.

1. معامله

TradeStation

معامله

Tradestation پلت فرم مورد علاقه ما است. این ویژگی دارای تمام ویژگی هایی است که یک معامله گر پیشرفته از نظر پشتکار ، سفارشی سازی و تجارت زنده به آن نیاز دارد. همچنین این مزیت از ارائه داده های بازار را دارد ، که در مورد گزینه های دیگر در این لیست نیز اینگونه نیست. ما فقط کمی به داده های بازار باز خواهیم گشت!

حتی اگر تراکم یک بستر تجاری قدرتمند باشد ، سریعترین آنها نیست. با این حال ، هنوز هم به اندازه کافی سریع است که نیازهای بیشتر افراد را تأمین کند ، تا زمانی که شما کارهای پشتی نمونه کارها را انجام نمی دهید. سپس گزینه های بهتری مانند Multicharts یا Amibroker در دسترس است.

Tradestation همراه با EasyLanguage است که یک زبان کدگذاری قدرتمند و در عین حال آسان است! یکی دیگر از مزایای بزرگ این پلتفرم این است که علاوه بر اینکه ارائه دهنده داده و بستر معاملاتی است ، یک کارگزار نیز هست. از راه حل های موجود در این لیست ، Tradestation تنها یک راه حل پلاگین و بازی است!

2. چند حزب

Multicharts

چند تایی

Multicharts کاملاً شبیه به Tradestation است و اگر از Tradestation استفاده کرده اید ، با رابط و ویژگی های آن آشنا خواهید شد. با این حال ، با داده های بازار همراه نیست ، بنابراین شما باید یک فید داده های خارجی را وصل کنید.

Multicharts سریعتر از معامله در هنگام بازگشت به پشت است. در حالی که هنگام بهینه سازی روی یک نماد واحد ، تفاوت ها قابل توجه است ، اما هنگام پشت سر گذاشتن یک نمونه کار از نمادها ، آنها حتی بیشتر آشکار می شوند. تفاوت چشمگیر و به نفع سکوی Multicharts است.

Multicharts یک بستر عالی است که ما نیز خیلی دوست داریم. زبان برنامه نویسی شبیه به تجارت در هر جزئیات است ، که به خودی خود یک امتیاز عالی است! شما هیچ مشکلی در این زبان ندارید و به شما امکان می دهد به سرعت حرکت کنید و وقت خود را در آکروباتیک های کدگذاری غیر ضروری هدر ندهید!

3. Amibroker

Amibroker

امبراکر

Amibroker یک بستر بسیار مناسب برای پشتوانه است که سریعترین موارد موجود در این لیست است. این یک زبان کد نویسی کمی پیشرفته تر است ، اما حتی برای یک مبتدی هنوز هم قابل کنترل است.

با Amibroker شما می توانید در عرض چند ثانیه استراتژی های موجود در پرتفوی ها را پشت سر بگذارید! به این معنا ، هر دو مولتیپارت و تاردوست را ضرب می کند ، دست به پایین.

کدام نرم افزار را انتخاب کنید؟

هر سه سیستم عامل که در اینجا ذکر کرده ایم گزینه های خوبی هستند و کار را کاهش می دهند. اگر فقط می خواهید استراتژی هایی را در بازار واحد بسازید و از قابلیت های خودکار سازی استفاده کنید ، Tradestation بهترین انتخاب شماست

با این حال ، اگر می خواهید روی سبدهای نمادها آزمایش کنید ، احتمالاً Amibroker یا Multicharts انتخاب های برتر شما هستند. از این دو ، Multicharts شما را سریعتر از Amibroker شروع می کند ، زیرا زبان برنامه نویسی آن بسیار دوستانه مبتدی است.

حال اگر می خواهید استراتژی های معاملاتی را در یک بازار ایجاد کنید ، احتمالاً می توانید با هر یک از سیستم عامل های موجود در لیست بروید.

با این حال ، از مواردی که تحت پوشش قرار می گیرد ، معامله تساوی موردی است که کمترین هزینه را برای شما خواهد داشت.

به عنوان یک مشتری تجاری ، دسترسی رایگان به پلتفرم و داده های بازار دریافت می کنید. این می تواند در دراز مدت مقداری پول صرفه جویی کند ، زیرا داده های بازار می تواند بسیار گران باشد.

یکی دیگر از مزایای پلت فرم Tradestation این است که شما مجبور نیستید وقت خود را صرف اتصال به یک کارگزار کنید. شما در حال حاضر آن را با تجارت در اختیار شما قرار داده اید!

داده های بازار

Market Data

داده های بازار

این مهم است که داده هایی که برای ساختن استراتژی خود استفاده می کنید از کیفیت خوبی برخوردار باشد. با اکثر داده های برتر بازار ، این مسئله مسئله ای نیست. با این حال ، با داده های بازار آزاد ، خطاهای داده های عجیب و غریب وجود دارد که ممکن است همه چیز را به هم بزند. بیش از یک بار تجربه کردم که چگونه داده های رایگان به طور ناگهانی قیمت نزدیک را روی صفر تعیین کرده اند ، که می تواند اثرات ناخواسته ای برای صحت تست های شما داشته باشد!

اگر پلت فرم معاملاتی شما با داده های حق بیمه همراه نیست ، باید عضویت در یک فروشنده داده حق بیمه را در نظر بگیرید. سپس درد خود را که باید به صورت دستی وارد شوید و داده ها را تغییر دهید ، در صورت بروز خطا ، خود را نجات می دهید. و به احتمال زیاد شما قادر به یافتن بیشتر خطاها نخواهید بود و بدون توجه به نتایج شما تأثیر می گذارد.

بهترین سایت وب را برای سیستم های معاملاتی مشاهده کنید: 100+ سیستم معاملاتی رایگان

با این حال ، اگر فقط می خواهید پشتی را امتحان کنید ، به خصوص در بازه زمانی روزانه ، داده های بازار آزاد کاملاً کاربردی است. اگر می خواهید در مورد بازه های زمانی پایین برخی از تجزیه و تحلیل ها را انجام دهید ، باید به دریافت داده های برتر بازار توجه کنید. داده های روزانه معمولاً قابل قبول است ، در حالی که داده های داخل روز معمولاً همان کیفیت را ندارند.

در اینجا لیست خوبی با ارائه دهندگان داده های بازار وجود دارد.

در زیر برخی از خطاهای متداول در داده های بازار را دنبال کنید که می تواند نتایج اشتباه را در پشتی به دست آورد:

حال اگر هنوز شروع به ایجاد استراتژی نکرده اید ، با این جنبه های بسیار فنی داده های بازار بیش از حد دچار مشکل نشوید. مهمترین چیز در حال حاضر این است که شما شروع می کنید! ما پیشنهاد می کنیم اگر تازه کار را شروع کرده اید ، از این قسمت پرش کنید!

تعدیل تقسیم سهام و سود سهام (در مورد سهام اعمال می شود)

اگر داده ها برای مواردی مانند پرداخت سود سهام ، تقسیم سهام یا سایر اقدامات شرکتی تنظیم نشده باشد ، نتایج پس از آن می تواند گمراه کننده باشد.

به عنوان مثال ، اگر سهام در حال تقسیم سهام باشد ، و داده های شما این موضوع را در نظر نمی گیرد ، شما با شکاف بزرگی در نمودار ، مانند خط آبی در نمودار زیر ، به پایان می رسید.

اگر در طی آن پاییز ، استراتژی شما در موقعیت کوتاهی قرار داشت ، پس از آن سود بزرگی در پشت سر خود خواهید گرفت ، که البته هرگز اتفاق نیفتاد.

برای سود سهام ، عدم وجود آنها به طور بالقوه می تواند استراتژی شما را در پشت سر هم بدتر کند ، با فرض اینکه این یک استراتژی طولانی است. با این حال ، اگر شما یک استراتژی سودآور دارید ، این مسئله مسئله ای نخواهد بود.

اگر استراتژی شما فقط با سود سهام موجود رفتار می کند ، پس این چیزی نیست که بخواهید به هر حال تجارت کنید.

تعصب بازمانده (سهام)

تعصب Survivorship مسئله دیگری است که هنگام ساختن استراتژی های معاملاتی در سهام باید با آن مقابله کنید. اگر استراتژی خود را بر روی یک شاخص آزمایش می کنید ، سهام هایی وجود خواهند داشت که از فهرست خارج شده اند و سایر مواردی که در آن گنجانده شده اند.

اکنون ، از آنجا که ترکیب فعلی این شاخص فقط شامل سهام است که آن را تا این مرحله ساخته اند ، در واقع شما استراتژی خود را در مورد سهام هایی که بهترین عملکرد را انجام داده اند ، آزمایش خواهید کرد. و این می تواند نتایج شما را بیش از حد خوش بین جلوه دهد ، زیرا سهام هایی که در گذشته بخشی از شاخص بودند اما عملکرد ضعیفی داشتند ، از آن خارج شدند.

با این حال ، در تجربه ما ، این مسئله به همان اندازه مسئله ای نیست که بسیاری از افراد به نظر می رسند. Backtesting هنوز هم کار می کند حتی اگر تعصب بقا وجود داشته باشد ، و با طراحی یک استراتژی تجاری ، اطمینان می دهید که این استراتژی به اندازه کافی سودآور است تا از یک تعصب بقاء کوچک زنده بماند.

آیا داده ها تنظیم شده اند؟(برای آینده)

قراردادهای آتی منقضی می شود ، و به همین ترتیب ، یک قرارداد آینده برای شما وجود ندارد که تمام پشتوانه های خود را انجام دهید. درعوض ، شما در حال انجام یک قرارداد تنظیم شده پشت سر هم خواهید بود ، جایی که آنها اساساً بسیاری از قراردادهای آینده را به هم ریخته اند تا داده های کافی برای آزمایش به ما ارائه دهند.

اکنون ، برخی از فروشندگان داده ها فقط قراردادها را ادغام می کنند ، بدون اینکه در نظر بگیرند که قرارداد منقضی شده ممکن است بالاتر یا پایین تر از قرارداد آینده باشد. این به دلیل عقب ماندگی و Contango است ، به این معنی که قرارداد آتی مختلف می تواند متفاوت باشد زیرا ماه های تحویل آنها متفاوت است. به همین ترتیب ، انتظار بازار و همچنین هزینه های ذخیره سازی ، اگر این یک قرارداد قابل تحویل جسمی باشد ، در قراردادهای فردی قیمت گذاری می شود.

اگر این موضوع را در نظر نگیرید ، شکاف های زیادی را در قیمت دریافت خواهید کرد زیرا یک ماه آینده وجود دارد ، که داده ها را برای معاملات غیر قابل استفاده بیش از یک روز غیرقابل استفاده می کند.

این موضوع با استفاده از یک قرارداد مداوم مورد بررسی قرار می گیرد. تفاوت در قیمت بین ماه های قرارداد با تنظیم مجدد داده ها به حساب می آید. بنابراین ، اگر قرارداد جلوی جدید پایین تر از ماه جاری باشد ، تمام داده های قبلی کاهش می یابد تا با سطح قیمت قرارداد جدید مطابقت داشته باشد.

اگرچه این امر اطمینان حاصل می کند که بین ماه های قرارداد شکاف بزرگی وجود ندارد ، این بدان معنی است که سطح قیمت کاملاً دقیق نیست. اگر یک بازار در عقب ماندگی باشد ، به این معنی است که تمام داده های قبلی بازار برای هر بازپرداخت کاهش می یابد. در برخی از بازارها ، مانند بازار آتی وعده های غذایی سویا ، این منجر به این قیمت می شود که به موقع حتی منفی می شود!

Negative Prices

قیمت منفی

مرحله 1: انتخاب بازار برای استراتژی خود (یا نه)

برخی از افراد دوست دارند با انتخاب بازار برای آزمایش ، ایجاد یک استراتژی را شروع کنند.

اگر به طور خاص به دنبال تدوین استراتژی برای یک بازار باشید ، این کاملاً خوب است. به عنوان مثال ، اگر می خواهید یک استراتژی جدید معاملاتی نوسان برای بازار سهام پیدا کنید ، طبیعی است که با سهام S& P-500 یا S& P-100 بروید ، فقط برای مثال.

در صورت انتخاب این رویکرد ، ممکن است بخواهید از خود بپرسید که چه چیزی تمایل به کار در آن بازار خاص دارد. به عنوان مثال ، میانگین برگشت به خوبی با سهام انجام می شود ، در حالی که یافتن استراتژی های حرکت می تواند سخت تر باشد.

دانش در مورد آنچه در بازارها به خوبی کار می کند ، چیزی است که شما با گذشت زمان می سازید ، همانطور که ایده های خود را آزمایش می کنید و می بینید که چگونه آنها را انجام می دهند.

You Can Build Great Strategies Here Too!

شما می توانید استراتژی های عالی را نیز در اینجا بسازید!

انتخاب بازار

آنچه ما اغلب می یابیم این است که بسیاری از معامله گران بیش از حد مشغول یافتن استراتژی های فقط برای یک بازار هستند. در بیشتر موارد ، این بازار تمایل به S& P-500 دارد.

اکنون ، بسیاری از بازارهای عالی دیگر وجود دارد. به عنوان مثال ، بسیاری از ETF ها با کالاها به عنوان اساسی آنها وجود دارد که می توانید استراتژی های عالی را بسازید. و اگر آینده را تجارت می کنید ، همانطور که ما انجام می دهیم ، بازارهای بی شماری وجود دارد که می توانید از آن انتخاب کنید ، همه به شیوه خود رفتار می کنند. شما واقعاً نمی خواهید این لبه ها را از دست بدهید فقط به این دلیل که از قبل تصمیم گرفتید که فقط در یک بازار خاص باریک شوید.

بیشتر اوقات ، ما بازار را انتخاب نمی کنیم. ما به دنبال استراتژی های معاملاتی هستیم ، ترجیحاً در برخی از بازار که قبلاً در معرض آن قرار نگرفته ایم ، اما می دانیم که نمی توانیم اراده خود را به بازار تحمیل کنیم. بنابراین ، ما استراتژی خود را در چندین بازار آزمایش می کنیم و سپس در جایی که گمان می کنیم ممکن است یک لبه وجود داشته باشد ، تمرکز می کنیم. به این ترتیب ما استراتژی های بیشتری پیدا می کنیم و به نتایج بهتری می رسیم.

یک دلاری بازارهای عجیب و غریب تجاری مانند "Lean Hogs" به ارزش یک دلار ارزش دارد به اندازه یک دلار که از تجارت S& P حاصل می شود! کاملاً واضح نیست ، اما به نظر می رسد بسیاری از این حقیقت ساده را فراموش می کنند!

مرحله 2: با ایده تجارت برای چگونگی تدوین یک استراتژی معاملاتی؟

Trading Ideas

ایده های تجارت

البته یک استراتژی مبتنی بر چند شرط است ، و به همین ترتیب وظیفه شما به عنوان طراح استراتژی است که ایده هایی را برای این استراتژی ارائه دهید. این مرحله واقعاً مرحله خلاقانه است. این جایی است که شما می خواهید روحیه خلاق خود را رها کنید و ایده های جدید را بدون توجه به اینکه چقدر غیر متعارف هستند ، از بین ببرید! بسیاری اوقات این عجیب ترین ایده هایی است که بر خلاف درک مشترک است که بهترین کار را انجام می دهد.

اکنون ، در این مرحله ، ما به طور معمول هر آنچه را که به دست می آوریم آزمایش می کنیم. نکته مهم این است که ایده های خود را ادامه دهید که هرچه آزمایش آسان تر شود. به زودی به جایی خواهید رسید که تعداد ایده های شما عامل محدود کننده نیست ، اما زمان در اختیار شما است!

اکنون ، در مورد خود ایده تجارت ، از نظر ما ، می توانید از طریق:

 1. تصمیم گیری در مورد سبک تجارت شما باید استراتژی شما باشد ، و سپس ایده هایی را که مطابقت دارد آزمایش کنید
 2. فقط الگوهای تصادفی ، ایده ها یا هر آنچه را که به دست می آورید آزمایش کنید.

بیایید کمی عمیق تر به هر یک از رویکردهای فوق برویم!

1. تصمیم گیری در مورد سبک استراتژی ابتدا

اگر با شماره یک بروید ، به عنوان مثال می توانید با تعیین تمایل بازار مورد نظر خود شروع کنید. همان رفتار را می توان از بسیاری جهات تعریف کرد ، که برخی از آنها از سایرین موفق تر هستند.

به عنوان مثال ، اگر می خواستیم میانگین معکوس در یک بازار را آزمایش کنیم ، می توانیم از خود بپرسیم که چه زمانی یک بازار به معنی آن باز می گردد.

پاسخ واضح در اینجا ، مطابق با گرایش عمومی بازارهای معنادار ، این است که ما می خواهیم وقتی بازار خود را به سمت نزولی بیش از حد و برعکس می خواهیم خریداری کنیم.

با این حال ، در حالی که مشخص است وقتی می خواهیم بخریم ، بیش از حد می تواند از بسیاری جهات تعریف شود. این ممکن است که RSI زیر 5 باشد ، که ما سه بسته متوالی پایین یا هر چیز دیگری داشته ایم. تغییرات شما در اینجا نامحدود است!

و مطمئناً خواهید فهمید که برخی از تغییرات بسیار بهتر از سایرین کار می کنند. اگر میانگین برگشت با بازار شما تحقیق می کنید ، یعنی!

2. با الگوهای و ایده های تصادفی روبرو شوید

شاید شما نمی خواهید نوع خاصی از استراتژی را جستجو کنید؟خوب ، این کاملاً خوب است ، و بیشتر آزمایشات خود ما از این طریق انجام شده است. ما آنچه را که بازار به ما می دهد ، می گیریم ، زیرا چیز دیگری به ما نمی دهد. به عنوان اساسی و بدی که ممکن است به نظر برسد ، این چیزی است که بسیاری از بازرگانان آغاز نشده به طور کامل از آن استفاده نکرده اند.

اکنون ، یکی از مواردی که دوست داریم با عدم محدود کردن خود به یک سبک تجاری خاص این است که شما واقعاً می توانید روحیه خلاق خود را رها کنید! شما هیچ چیز شما را عقب نگه نمی دارد.

یا سعی کنید از حجم با RSI استفاده کنید؟

یا قیمت نزدیک دوشنبه را با قیمت های نزدیک جمعه مقایسه کنید؟

امکانات بی پایان است!

با این حال ، این یک سوال جالب نیز به وجود می آورد!

How to develop a trading strategy? (System creation for live trading) - (Development and Solution)

آیا ایده تجارت باید منطقی باشد؟

افراد زیادی هستند که طرفدار این هستند که یک استراتژی تجارت باید مبتنی بر چیزی باشد که منطقی و آسان برای درک باشد.

ما می دانیم که اعتماد به استراتژی بسیار مهم است اگر می خواهید آن را در طول دوره های کمتر سودآور خود تجارت کنید. و اگر این اعتماد از شما ناشی از درک منطق استراتژی باشد ، خوب است.

با این حال ، آنچه ما می توانیم با اطمینان 100 ٪ بگوییم ، این است که شما فقط استراتژی های خوب و کاملاً قابل معامله را فقط با استراتژی های معاملاتی که می فهمید ، از دست نمی دهید. بازارها منطقی نیستند ، و گاهی اوقات باید بپذیریم که برای ما غیرممکن است که بدانیم چرا یک استراتژی کار می کند. نکته مهم این است که بدانیم که کار می کند ، که ما با برخی از روشهای مختلف آزمایش استحکام ، که بعداً در مقاله پوشش خواهیم داد ، مشخص خواهیم کرد.

از کجا می توانید ایده های تجارت را برای توسعه استراتژی تجارت خود پیدا کنید- منابع خوب

بسیاری از مبتدیان دشوار است که بدانند چه چیزی را آزمایش کنند. همانطور که قبلاً بحث کردیم ، با تمرین و ساعاتی که در ساخت استراتژی های معاملاتی صرف می کنید ، در این مورد بهتر خواهید شد.

در زیر چند مکان مختلف وجود دارد که می توانید ایده هایی برای آزمایش پیدا کنید. ما خودمان با ایده هایی که از این منابع به دست آورده ایم ، استراتژی های زیادی ایجاد کرده ایم:

1. خود را در معرض داده های بازار قرار دهید

اگر مدتی را صرف تماشای بازار کنید ، به زودی متوجه الگوهای کوچک زیادی می شوید که می توانید برای ساختن استراتژی های تجاری عالی استفاده کنید. مهمترین چیز در اینجا این نیست که اطمینان حاصل کنید که ایده ای که در واقع دریافت می کنید ، شایستگی دارد. هدف اصلی ایجاد ایده هایی است که امیدوارم غیرقابل کنترل باشد ، و شما را برای آزمایش بیشتر از زمان خود برای تست ترک کنید!

2. یادداشت برداری

وقتی بازار را تماشا می کنید ، حتماً یادداشت برداری کنید. این می تواند سؤالاتی باشد که بوجود می آید ، یا فقط مشاهدات ساده. به زودی خواهید فهمید که تست چیزهای زیادی دارید!

3. پادکست های معاملاتی و انجمن های معاملاتی

برای به دست آوردن ایده های جدید ، به پادکست معاملات و انجمن های معاملاتی گوش دهید. فقط با آنچه می شنوید و خوانده اید مراقب باشید. بیشتر چیزها زباله آشکار هستند ، بنابراین قبل از آزمایش آن به چیزی اعتماد نکنید.

در اینجا در معامله گر قوی ، لیستی از بهترین انجمن های تجاری و لیستی از بهترین پادکست های تجاری را در کنار هم قرار داده ایم. نگاهی بیندازید!

نکته کوتاه برای ایده های تجارت: آنها را ساده نگه دارید!

بسیاری از معامله گران جدید معتقدند که ایده های پیچیده به بهترین وجه کار می کنند.

من در این مورد بسیار صریح خواهم بود

این مورد نیست

چیزهای ساده و ایده ها به طرز چشمگیری در بازارها کار می کنند. اگر منطق برخی از استراتژی های خود را به شما نشان دادیم ، تعجب خواهید کرد. اغلب آنها از دو یا سه شرط تشکیل شده اند ، و این همان است. به عنوان مثال ، این استراتژی فقط از دو شرط تشکیل شده است!

How to develop a trading strategy? (System creation for live trading) - (Development and Solution)

اکنون ، ایده هایی که در اکثر اوقات کار می کنند ، مواردی نیستند که بتوانید در یک کتاب یا هر جای اینترنت درباره آنها بخوانید. در عوض ، آنها منطق غیر متعارف و غیرمعمول هستند که توده ها به آن فکر نکرده اند یا هنوز کشف نکرده اند.

ابتکار بودن و رد کردن ایده ها قبل از آزمایش آنها برای ایجاد استراتژی های معاملاتی و زنده ماندن در بازی مهم است!

سبک های تجاری مشترک برای پایه گذاری ایده های خود

اکنون ، همانطور که به یاد دارید ، ما دو روش را بیان کردیم که می توانید در مورد ایجاد یک استراتژی پیش بروید. مورد اول تلاش برای ساختن یک نوع خاص از استراتژی معاملاتی بود ، در حالی که گزینه دیگر آزمایش ایده های تصادفی بود.

حال اگر بخواهید با یک نوع خاص از استراتژی شروع کنید ، ممکن است بخواهید متداول ترین انواع استراتژی را بدانید. بیایید نگاهی به سه مورد از آنها بیندازیم!

1. میانگین برگشت

How to develop a trading strategy? (System creation for live trading) - (Development and Solution)

میانگین برگشت ، تمایل بازارها برای بازگشت به میانگین آنها است. این مأموریت هایی که این بازارها معمولاً به هر دو طرف بیش از حد هستند ، تا دوباره به میانگین برگردند. اگر یک بازار بیش از حد به سمت نزولی حرکت کرده است ، می گوییم که این بیش از حد است ، و اگر بیش از حد به سمت صعود حرکت کرده است ، ما می گوییم که این بیش از حد است.

هنگامی که ما میانگین استراتژی های برگشت را ایجاد می کنیم ، هدف ما تعریف آستانه های Oversold و Overbought است. این جایی است که احتمالاً بازار به زودی چرخانده می شود!

2. روند زیر

Market Trend

روند بازار

روند زیر بر خلاف میانگین معکوس است. ما به جای اینكه فرض كنیم كه پسوند به هر دو طرف وارونه به میانگین خواهد بود ، ما آن را به عنوان نشانه قدرت بازار می بینیم. و اگر بازار قوی و حیاتی است ، ما می خواهیم در جهت آن دنبال کنیم.

روند زیر استراتژی ها هنوز تا حدی کار می کنند ، اما نه به خوبی در گذشته. اگر کتابهای جادوگر بازار را خوانده اید ، احتمالاً در مورد معامله گران مانند Ed Seykota شنیده اید ، که به دنبال استراتژی های معاملاتی از روند ساده ای برای بدست آوردن پول زیادی استفاده کرده اند.

در حالی که این دیگر به همان روشی که قبلاً امکان پذیر نیست ، پس از یافتن استراتژی های معاملاتی ، روندهای بسیار خوبی وجود دارد.

به طور کلی ، استفاده از روند زیر برای سهام سخت تر از کالاهایی مانند انرژی ، که تمایل به روند بسیار زیادی دارند ، سخت تر است.

3. استراتژی های برک آوت

استراتژی های برک آوت کاملاً شبیه به استراتژی های پیروی از روند هستند ، و گاهی اوقات شما نمی توانید این دو را از هم جدا کنید. هر دو تجارت با قدرت در بازار و فرض می کنند که پس از انتخاب حرکت ، بازار احتمالاً در جهت غالب ادامه خواهد یافت.

با این حال ، اگر شما می خواهید تمایز قائل شوید ، این موارد زیر خواهد بود:

 • شکستگی ها به عملکرد شکستن یک سطح قیمت خاص اشاره دارد. این می تواند بالای نوار قبلی ، یک نقطه محوری یا هر سطح دیگری باشد که تصمیم می گیرید. هنگامی که بازار فراتر از آن سطح است ، انتظار می رود که در جهت شکست ادامه یابد.
 • استراتژی های زیر و استراتژی های حرکت بیشتر به نوسانات بزرگی که پس از یک شکست رخ می دهد اشاره دارد. به طور معمول ، این نوع استراتژی ها هدف از شیر دادن به روند تا حد امکان است ، اما نگران تلاش برای رسیدن به درست در شروع روند نیست. درعوض ، آنها قصد دارند بخش عمده ای از جنبش بازار را در وسط ضبط کنند.

استراتژی های زیر روند اغلب معاملات برنده بسیار کمی دارند. بعضی اوقات ، نسبت تجارت/از دست دادن تجارت می تواند به اندازه 1 تا 5 باشد ، در حالی که این استراتژی به دلیل معاملات برنده بزرگ خود کاملاً سودآور است.

مرحله 3: پشت پرده ایده

Market Data

پشتی

اکنون که ایده تجارت خود را آماده کرده اید ، باید آن را پشت سر بگذارید تا ببینید که آیا این نگه داشته شده است یا خیر. اگر یک بستر معاملاتی دارید این بدان معنی است که شما به سادگی پشتی را اجرا می کنید و می بینید که چه نتیجه ای به همراه دارد.

انتظار ندارید اکثر ایده ها شایستگی نشان دهند. در حقیقت ، بیشتر مواردی که شما آزمایش می کنید ، خود را بی فایده می کنند. فقط برای اینکه دیدگاه شما را ارائه دهد ، به احتمال زیاد برای ایجاد یک استراتژی معاملاتی در جایی بین 50-200 ایده تجارت طول خواهد کشید!

آزمایش ایده ها در جستجوی استراتژی های معاملاتی زمان زیادی می برد ، اما در عین حال ، این یک روند بسیار خلاقانه است که بسیار الهام بخش و سرگرم کننده است ، به خصوص که شما شروع به یافتن چیزهایی می کنید. ایجاد استراتژی های تجارت در واقع یکی از آن فرایندهایی است که برای لذت بخش بودن به تقویت متناوب متکی است. هر بازه زمانی جدید ، بازار و ایده تجارت می تواند به استراتژی معاملاتی بعدی شما تبدیل شود!

چگونه می توان یک استراتژی را به صورت دستی پشت سر گذاشت

اگر به یک بستر معاملاتی دسترسی پیدا نکرده اید ، پس از آن ایده شما می تواند کمی پیچیده تر شود. سپس شما باید پشتی را به صورت دستی انجام دهید ، که در صورت تست زیاد کار نمی کنید.

با این حال ، اگر می خواهید چند ایده را آزمایش کنید ، این هنوز هم می تواند گزینه ای مناسب باشد.

برای پشت سر گذاشتن استراتژی به صورت دستی ، باید به نرم افزار نمودار دسترسی داشته باشید. سپس این مراحلی است که شما باید انجام دهید

 1. استراتژی معاملات را تدوین کنید

هنگامی که قوانین استراتژی را می دانید ، باید از ابتدای دوره آزمایش شروع کنید. نمودار را به جلو بچرخانید و به دنبال سیگنال ورودی باشید که تعریف کرده اید. پس از پیدا کردن یکی ، قیمت ورودی و سایر اطلاعات مورد نظر خود را نگه دارید و سپس پنجره نمودار را به جلو بچرخانید. پس از تأثیر سیگنال خروج شما ، قیمت خروج را یادداشت کرده و سود آن تجارت را محاسبه کنید. سپس شما فقط به دنبال پنجره نمودار خود به جلو ادامه می دهید و معاملات را به صورت اتفاق می گذارید!

یکی از اشتباهی که بسیاری از مبتدیان در این مرحله مرتکب می شوند ، این است که معاملات را حذف کنند ، حتی اگر سیگنال خرید داشته باشند. آنها فرض می کنند که هرگز به هیچ وجه آن را نمی گرفتند.

انجام این کار خطرناک است و پشتی را باطل می کند. سیگنالهایی که به نظر می رسد با عقب نشینی آشکار به نظر می رسد به ندرت مشخص می شوند که تجارت وارد می شود! بسیاری اوقات دلیل عدم استفاده از آزمایش در پشتی فقط این است که این یک تجارت از دست رفته و هیچ چیز دیگری نبود.

شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد این مراحل را در مقاله ما در مورد چگونگی استفاده دستی یک استراتژی معاملاتی بخوانید!

آزمایش استراتژی بدون ساختار یا خلاق؟

Unstructured Testing?

آزمایش بدون ساختار؟

برخی از افراد از ابتدا تا انتها از یک فرآیند آزمایش ساختاری دفاع می کنند. آنها ایده هایی را که می خواهند برای آزمایش ، بازارها ، بازه های زمانی و هر جزئیات دیگر تنظیم کنند ، تنظیم کردند. همه قبل از اجرای خود آزمون.

به نظر می رسد که این برای آنها خوب کار می کند ، و گرچه ما نیز ممکن است این کار را در زمان های خاصی انجام دهیم ، ما فکر نمی کنیم که شما باید قبل از اینکه این ایده را کاوش کرده باشید ، خود را محدود کنید و دیدید که چگونه کار می کند. شما باید یک ذهن باز داشته باشید و هرچه ممکن است در بسیاری از بازارها و بازه های زمانی آزمایش کنید. ما اغلب اجازه می دهیم "لبه ها ما را راهنمایی کنند". یعنی ما روی بازارهایی که جالب ترین به نظر می رسند تمرکز می کنیم. این چیزی است که برای ما بسیار خوب کار می کند ، و بسیاری از استراتژی های تجاری غیر منتظره را به همراه داشته است!

مرحله 4: ارزیابی و آزمایش بیشتر استراتژی

اگر فهمیدید که این استراتژی در واقع کار می کند ، می توانید آن را مانند گذشته حفظ کنید ، یا سعی در بهبود آن دارید.

به طور کلی ، شما حداقل می خواهید در آنجا نوعی گرایش مثبت وجود داشته باشد که بتوانید به ساخت آن ادامه دهید. غالباً ، ایده تجارت ساده یک منحنی عدالت کاملاً خشن را تولید می کند ، که پس از آن باید با اضافه کردن یک فیلتر تقویت شود. در زیر نمونه ای از این را مشاهده می کنید.

How to develop a trading strategy?

چگونه می توان یک استراتژی معاملاتی تدوین کرد؟

با این حال ، هنگام افزودن فیلترها ، مهم است که شرایط زیادی را اضافه نکنید. اگر 10 فیلتر مختلف برای مجبور کردن استراتژی برای کار دارید ، احتمالاً کار اشتباهی انجام می دهید.

و حتی بدتر ، این استراتژی به احتمال زیاد در تجارت زنده کار نمی کند ، زیرا این منحنی مناسب است!

مراقب مناسب بودن منحنی باشید!

بیایید بگوییم که شما یک استراتژی ایجاد کرده اید که از آن راضی هستید.

خوب ، شما قطعاً نباید بروید و استراتژی را بلافاصله تجارت کنید. شما ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که این استراتژی قوی است و احتمالاً در تجارت زنده کار می کند. مطمئناً دلیل خوبی وجود دارد که همیشه مطالب و فیلم های تجاری با "عملکرد تاریخی نشانگر عملکرد آینده نیست. نتایج پشتی می تواند به راحتی شما را فریب دهد ، و شما ممکن است یک استراتژی ایجاد کرده باشید که فقط نتیجه شانس تصادفی بود.

این گرایش اغلب به عنوان متناسب با منحنی گفته می شود ، و چیزی است که می خواهید بدانید که آیا می خواهید به هیچ وجه در بازارها پول بدست آورید!

بیایید نگاهی دقیق تر به اتصالات منحنی داشته باشیم ، و اینکه چرا آگاهی از آن بسیار مهم است!

منحنی چیست و چرا باید اهمیت دهید؟

وقتی صحبت از پشتی می شود ، آزمایش ما با این فرض انجام می شود که ما می توانیم آنچه را که در بازارها از داده های تاریخی کار می کند ، استخراج کنیم. ما معتقدیم که امنیتی که ما در حال تجزیه و تحلیل هستیم با یک رفتار خاص رفتار می کند ، که در داده های بازار که ما بررسی می کنیم آینه می شود.

این یک فرض است که حداقل تا حدی صادق است. می توان با بررسی داده های بازار ، رفتارهای مکرر پیدا کرد که می تواند یک استراتژی معاملاتی را تشکیل دهد. با این حال ، آنچه نیز صادق است ، اگر حتی بیشتر از این ، این است که بیشتر اقدامات بازار تصادفی است. بیشتر حرکات کاملاً تصادفی هستند و هیچ ارزش پیش بینی کننده ای ندارند.

اکنون ، هنگامی که ما با داده های بازار سر و کار داریم و ایده های خود را آزمایش می کنیم ، تعداد تعاریف احتمالی ایده های تجارت تقریباً بی پایان است. و با تغییرات زیادی ، ما باید تصادفی بازی کنیم و دید خود را از بین ببریم. برخی از مواردی که پیدا کردیم امیدوار کننده به نظر می رسد فقط ممکن است از شانس تصادفی کار کرده باشد.

و اگر چیزی فقط از شانس تصادفی کار کند ، عملکرد آن استراتژی کاملاً تصادفی خواهد بود. به عبارت دیگر ، این برعکس داشتن یک لبه است که ما می خواهیم در یک استراتژی تجارت داشته باشیم.

این اغلب به نظر می رسد:

Curve Fit Strategy

استراتژی مناسب منحنی

این استراتژی در دوره آزمون به خوبی کار می کند ، و سپس در معرض داده های جدید بازار کاملاً از هم جدا می شود.

البته ، این چیزی است که ما می خواهیم از آن جلوگیری کنیم ، و به همین دلیل است که ما باید از برخی روش ها برای اعتبارسنجی استراتژی های خود استفاده کنیم و اطمینان حاصل کنیم که آنها به اندازه کافی قوی برای تجارت زنده هستند.

راه هایی برای جلوگیری از اتصالات منحنی

بیایید نگاهی به متداول ترین رویکردهایی که معامله گران برای ساختن استراتژی های تجاری قوی از آنها استفاده می کنند ، نگاهی بیندازیم!

1. ترکیب پارامتر

هنگام ساختن یک استراتژی معاملاتی ، می توانید به ترکیب های مختلف پارامتر نگاه کنید. به طور کلی ، شما می خواهید یک استراتژی برای کار با هرچه بیشتر ترکیبات پارامتر کار کند. هرچی بیشتر بهتر. این نشان می دهد که لبه در طیف گسترده ای از تنظیمات باقی می ماند ، و این باعث می شود که این استراتژی مناسب باشد.

اکنون ، یک استراتژی هنوز هم می تواند خوب کار کند حتی اگر تنها با چند ترکیب پارامتر نتایج خوبی را نشان دهد. با این حال ، همیشه یک قانون خوب برای جستجوی استراتژی هایی است که با بسیاری از ترکیبات پارامتر کار می کند.

2. خارج از نمونه و در نمونه

از آزمایش نمونه روش دیگری است که می تواند برای سنجش استحکام یک استراتژی استفاده شود. این یکی از متداول ترین و شناخته شده ترین روش ها است.

از آزمایش نمونه به سادگی بدان معنی است که داده های خود را به دو مجموعه تقسیم می کنید ، که عبارتند از:

 1. مجموعه آموزش (در نمونه)
 2. مجموعه اعتبار سنجی (خارج از نمونه)

سپس استراتژی خود را در مجموعه آموزش آزمایش می کنید ، و هنگامی که احساس می کنید ، مجموعه اعتبار سنجی را وارد می کنید تا ببینید که چگونه عملکرد آن را انجام می دهد. اگر نگه داشته شود ، می توانید کمی مطمئن تر باشید که استراتژی شما در واقع کار می کند.

ایده کلی این است که رفتار بازار تصادفی در هر دو مجموعه داده ادامه نخواهد یافت ، در حالی که یک لبه واقعی ، که تصادفی نیست ، خواهد بود.

فقط مراقب باش! اگر شروع به عقب و جلو بین نمونه و خارج از مجموعه های نمونه کنید ، در واقع شما نمونه را از نمونه به نمونه تبدیل کرده اید. برای اینکه مرتبط باشد ، از داده های نمونه غیب نیست!

از آزمایش نمونه نیز می توان با داده های زنده ساخته شد ، به این معنی که اجازه می دهید این استراتژی برای مدتی بنشیند.

How to develop a trading strategy? (System creation for live trading) - (Development and Solution)

3. آزمایش به جلو

آزمایش به جلو تست یک شکل پیشرفته تر از آزمایش خارج از نمونه و نمونه است.

به جای استفاده از فقط یک مجموعه اعتبار سنجی و آموزش ، از چندین مورد استفاده می کنید. اینجوری کار میکند.

اگر 10 سال داده دارید ، آن 10 سال را به 10 قطعه تقسیم می کنید. سپس استراتژی را در سال 1 بهینه می کنید و آن تنظیمات را در سال 2 اعمال می کنید. سپس این کار را برای تمام 10 تکه انجام می دهید تا زمانی که داده ای باقی نماند.

تصویر زیر از Amibroker این را به خوبی نشان می دهد.

Building Robust Strategies

ایجاد استراتژی های قوی

آخرین مرحله این است که همه این موارد را از دوره های نمونه خارج کنید و آنها را به هم بخیه کنید ، که حداقل در تئوری یک منحنی عدالت را ایجاد می کند که کاملاً خارج از نمونه باشد.

4- در بازارهای دیگر تست کنید

اگر این استراتژی با موفقیت در چندین بازار معامله شود ، این می تواند نشانه استحکام باشد. این نشان می دهد که به نظر می رسد این استراتژی مبتنی بر گرایش شدید است که در بسیاری از بازارها رواج دارد.

با این حال ، بسیاری از استراتژی های تجاری قوی ما با سایر بازارها نسبت به مواردی که در ابتدا برای آن طراحی شده بودند ، خیلی خوب کار نمی کنند.

5. شبیه سازی مونت کارلو

هنگام ساختن استراتژی های معاملاتی ، برخی از معامله گران دوست دارند از یک شبیه ساز مونت کارلو استفاده کنند. به طور خلاصه ، یک شبیه سازی مونت کارلو به این معنی است که شما ترتیب معاملات را تغییر می دهید و می بینید که چه اتفاقی می افتد. اگر استراتژی تجارت با داشتن معاملات خود به ترتیب دیگری روبرو شود ، اعتقاد بر این است که این نشانه استحکام است.

برای اجرای یک شبیه سازی مونت کارلو در مورد استراتژی خود ، ابتدا باید تمام معاملات را دریافت کنید ، با P& L آنها در یک لیست. بیشتر نرم افزارها این کار را به طور خودکار برای شما صادر می کنند ، بنابراین نباید خیلی دردسر باشد.

سپس Monte Carlo Simulator چندین هزار بار تجارت را دوباره تنظیم می کند تا نتایج آماری مناسب به شما بدهد. به عنوان مثال ، اگر شما تصمیم به اجرای شبیه سازی 10000 بار گرفتید ، 10000 منحنی سهام مختلف خواهید داشت و هر یک از این موارد معیارهای عملکرد کمی متفاوت دارند.

از بین این 10000 منحنی سهام ، اکنون می توانید فواصل اطمینان را برای معیارهای مختلف استراتژی مانند کاهش محاسبه کنید.

چرا از مونت کارلو استفاده می کنیم؟

شبیه ساز مونت کارلو به پاسخ دادن به آنچه اتفاق می افتد کمک می کند اگر معاملات به ترتیب دیگری نسبت به پشت پرده انجام شود. به عنوان مثال ، اگر دو معامله بدتر در یک ردیف اتفاق می افتاد ، شاید حداکثر پیش بینی بسیار بزرگتر باشد.

برخی از معامله گران اگر در مونت کارلو عملکرد خوبی نداشته باشند ، می توانند استراتژی را تجارت نکنند. اگرچه ممکن است این یک رویکرد صوتی به نظر برسد ، ما به آن علاقه زیادی نداریم. علاوه بر این ، پس از انجام بسیاری از شبیه سازی های مونت کارلو ، اغلب می توانید بگویید که چه راهکارهایی می گذرد و نه.

با توجه به اینکه این امر می تواند شما را به طور ناخودآگاه استراتژی های خود را برای کار خوب در مونت کارلو تغییر دهد ، ارزش کمی به این روند می بخشد. با این حال ، برخی از معامله گران در مورد این بیانیه با ما موافق نیستند!

کدام روش بهترین است؟

این واقعاً بستگی به این دارد که از کدام معامله گر بخواهید. هیچکدام از روشهای ذکر شده در بالا بی حوصله نیستند و همه آنها کاستی های خود را دارند. به طور مداوم ساختن استراتژی های تجاری قوی به یک عمل متعادل تبدیل می شود ، جایی که شما باید چندین عامل را در نظر بگیرید تا کل تصویر را بدست آورید.

در دوره تجارت الگوریتمی ما ، ما روند ساخت استراتژی های تجاری قوی را آموزش می دهیم!

مرحله 5: زندگی با یک استراتژی

Trading Your Strategy

تجارت استراتژی خود

هنگامی که مطمئن شدید که یک استراتژی تجاری قوی دارید ، وقت آن است که به صورت زنده بروید. بسیاری از بازرگانان آغازین خیلی مشتاق هستند که استراتژی های معاملاتی خود را راه اندازی کنند و خیلی زود تجارت استراتژی های خود را آغاز کنند.

مهم است که به یاد داشته باشید که تجارت یک تعهد بلند مدت است. ثروتمند شدن به عنوان یک معامله گر سالها کار سختی را می طلبد ، و شما نباید در مورد راه اندازی یک استراتژی امروز احساس استرس کنید.

وقت خود را صرف کنید ، حتی اگر این به معنای تجارت امسال یا سال آینده باشد. استراتژی هایی را که ایجاد کرده اید تماشا کنید و از آنها یاد بگیرید. این درسهای ارزشمندی را ارائه می دهد ، و ما می توانیم به شما اطمینان دهیم که به عقب نگاه می کنید ، سپاسگزار خواهید بود که بلافاصله تجارت را شروع نکردید.

چیزی که تقریباً هیچ کس به شما نمی گوید

بسیاری از معامله گران معتقدند که یک بار این استراتژی تجاری همه چیز برای ثروتمند شدن است. حتی اگر این امر قانع کننده باشد ، درست نیست. و یک دلیل برای آن وجود دارد.

بازارها در حال تغییر مداوم هستند و صرف نظر از اینکه ما چقدر آماده هستیم و آزمایش استحکام ما چقدر سخت است ، استراتژی های ما شکست می خورند. اگر کسی ادعا می کند چیز دیگری است ، باید بلافاصله گوش دادن به آنها را متوقف کنید. احتمالاً این بدان معنی است که شما با یک کلاهبردار سر و کار دارید.

اکنون ، در نتیجه این ، ما نمی توانیم کاملاً به یک استراتژی واحد اعتماد کنیم. ما باید ریسک خود را گسترش دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که عدم موفقیت یک استراتژی واحد بیش از حد سرمایه ما را برای ما ندارد. در واقع ، این همچنین بدان معنی است که ما دائماً باید به دنبال استراتژی های جدید باشیم تا جایگزین مواردی شود که شکست می خورند.

پایان دادن به کلمات - چگونه می توان یک استراتژی معاملاتی را تدوین کرد؟

در این راهنما برای ایجاد یک استراتژی تجارت ، ما نکاتی را در مورد چگونگی ایجاد استراتژی تجارت قوی خود به اشتراک گذاشتیم.

همانطور که احتمالاً متوجه شدی فارکس در ایران...

ما را در سایت فارکس در ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محمدرضا گلزار بازدید : 15 تاريخ : چهارشنبه 2 فروردين 1402 ساعت: 1:06