سرمایه فکری: رشد و رشد تجارت و نوآوری

ساخت وبلاگ

چگونه یک تجارت می تواند رشد و توسعه خود را به حداکثر برساند؟برای افزایش مزیت رقابتی چه کاری می توان انجام داد؟آیا مشاغل بهترین استفاده ممکن از تمام دارایی های خود را انجام می دهند؟

در یک اقتصاد جهانی که به طور فزاینده ای شلوغ است ، همه مشاغل باید سخت تلاش کنند تا مرتبط ، رقابتی و سودآور باشند. نوآوری برای به حداکثر رساندن رشد تجارت مهم است و برای بسیاری از مشاغل ، آنها در حال حاضر وسیله ای برای دستیابی به آن دارند. در کنار این ، توسعه تجربیات شخصی متمرکز و مشتری-و افزودن ارزش از طریق سفر مشتری-مهم است. سرمایه فکری یک سازمان پتانسیل دستیابی به هر دو هدف را دارد و به سود اقتصادی قابل توجهی اضافه می کند - اما این چیست ، و چگونه از آن استفاده می شود؟

سرمایه فکری چیست؟

سرمایه فکری (IC) به ارزش دانش و منابع جمعی سازمان اشاره دارد که می تواند نوعی از مزایای اقتصادی را در اختیار آن قرار دهد. این شامل دانش ، مجموعه مهارت ها و آموزش های حرفه ای و همچنین اطلاعات و داده ها است.

به این ترتیب ، IC دارایی های نامشهود را شناسایی می کند و آنها را به دسته های متمایز و معنی دار جدا می کند. اگرچه در ترازنامه به حساب نمی آید ، این دارایی های غیر پولی برای تصمیم گیری مهم هستند و می توانند تأثیر عمیقی بر خط اصلی یک شرکت داشته باشند. بیش از هر زمان دیگری ، IC به عنوان یکی از مهمترین دارایی های استراتژیک برای مشاغل شناخته می شود.

به طور گسترده ، سه دسته اصلی وجود دارد:

 • سرمایه انسانی: "موتور" و "مغز" یک شرکت نیروی کار آن است. سرمایه انسانی یک اصطلاح چتر است ، با اشاره به مهارت ها ، تخصص ها ، آموزش و دانش کارکنان یک سازمان - از جمله چگونگی استفاده مؤثر از این منابع توسط افراد در سمتهای مدیریت و رهبری. مجموعه ای از کارمندان با استعداد ، با داشتن مهارت های هر دو مهارت حرفه ای و شخصی ، ارزش قابل توجهی را به یک محل کار می افزاید. شرکت هایی که در اولویت سرمایه گذاری در آموزش ، توسعه و بهزیستی تیم های خود قرار دارند ، به طور فعال در سرمایه انسانی خود سرمایه گذاری می کنند. این می تواند مزایای زیادی از جمله افزایش بهره وری و سودآوری را به همراه آورد.
 • سرمایه رابطه ای: این گروه به هرگونه روابط مفیدی که یک سازمان حفظ می کند - به عنوان مثال ، با تأمین کنندگان ، مشتریان ، شرکای تجاری و سایر ذینفعان - و همچنین برند ، شهرت و علائم تجاری اشاره دارد. سرمایه مشتری در مجاورت این امر است و به درآمدهای فعلی و آینده از روابط مشتری اشاره دارد.
 • سرمایه ساختاری: سرمایه ساختاری مربوط به عملکرد سیستم است. این شامل فرآیندها ، سازماندهی ها و عملیاتی است که از طریق آنها سرمایه انسانی و رابطه ای پشتیبانی می شود. این ممکن است شامل مالکیت معنوی و سرمایه نوآوری ، داده ها و بانکهای اطلاعاتی ، فرهنگ ، سلسله مراتب ، زیرساخت های غیر جسمی و موارد دیگر باشد.

هر منطقه وسیله ای را برای ایجاد ارزش ارائه می دهد - که برای افزایش رقابت یکپارچه است. به همین ترتیب ، رهبران مشاغل باید در برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت ، سرمایه فکری و نقش آن را در استراتژی عملیاتی اولویت بندی کنند.

چگونه سرمایه فکری اندازه گیری می شود؟

همانطور که گفته شد ، در حالی که IC در بین دارایی های یک شرکت شمارش شده است ، در ترازنامه آن گنجانده نشده است. در حالی که روش های مختلفی برای اندازه گیری سرمایه فکری وجود دارد ، یک روش کاملاً توافق شده و سازگار برای انجام این کار وجود ندارد. با هم ، این جنبه ها به این معنی است که کمیت آن می تواند چالش برانگیز باشد.

سه روش اصلی به طور کلی برای اندازه گیری IC استفاده می شود:

 • روش کارت امتیازی متعادل چهار حوزه اصلی یک تجارت را بررسی می کند تا مشخص شود که آیا آنها "متعادل" هستند. آن ها هستند:
  1. چشم انداز مشتری - نحوه مشاهده مشتریان تجارت ؛
  2. چشم انداز داخلی - نحوه درک یک شرکت نقاط قوت خود را.
  3. چشم انداز نوآوری و یادگیری - بررسی رشد ، توسعه و کمبود ؛
  4. چشم انداز مالی - آیا تعهدات سهامدار در حال انجام است.

ابزاری بصری که با ساختار سازمانی و معیارهای استراتژیک ارتباط برقرار می کند ، این کارت امتیازی یک مرور کلی را ارائه می دهد بدون اینکه رهبران بیش از حد با اطلاعات اطلاعاتی داشته باشند.

 • روش Skandia Navigator از مجموعه ای از نشانگرها برای توسعه یک نمای کلی از عملکرد سازمانی استفاده می کند. در پنج حوزه کلیدی تمرکز دارد:
  1. تمرکز مالی - اشاره به سلامت مالی کلی ؛
  2. تمرکز مشتری - از جمله جنبه هایی مانند بازگشت مشتریان و نمرات رضایت.
  3. تمرکز فرآیند-فرآیندهای مشاغل کارآمد و مناسب برای اهداف.
  4. تمرکز تجدید و توسعه-که به استراتژی و پایداری طولانی مدت تجارت می پردازد.
  5. تمرکز انسانی - نشستن در مرکز دیگران ، تمرکز انسان شامل بهزیستی ، تجربه ، تخصص و مهارت های کارکنان است.
 • نسبت ارزش ارزش بازار با مقایسه ارزش کتاب یک شرکت با ارزش بازار آن محاسبه می شود و هدف آن شناسایی دارایی های کم ارزش و بیش از حد است. یک نسبت بالاتر از یک نشان می دهد که ممکن است دارایی های کم ارزش باشد که مورد استفاده قرار نمی گیرند. یک نسبت زیر یک نشان می دهد که ممکن است دارایی های بیش از حد ارزشمند باشد که می تواند برای تقویت انجام شود.

چگونه یک تجارت می تواند سرمایه فکری خود را افزایش دهد؟

سرمایه فکری به عنوان یک درایور ارزش در اقتصاد قرن بیست و یکم ما عمل می کند. به همین ترتیب ، جای تعجب نیست که بسیاری از مشاغل در تلاشند تا روی دارایی های انسانی ، رابطه ای و ساختاری بر دیگران تمرکز کنند. با توجه به اهمیت نسبی آن و بازده هایی که یک سازمان می تواند انتظار داشته باشد ، یافتن راه هایی برای افزایش IC می تواند برای دستیابی به اهداف کلیدی تجاری مهم باشد.

برای فوربس ، تلاش برای افزایش IC به معنای اتخاذ رویکرد راه حل متمرکز یا چشم انداز است. اولین مورد به روشهایی اشاره دارد که با استفاده از آنها می توان نتایج خاص را بدست آورد - چه ، چه زمانی ، چرا و کجا. دوم به چگونگی استفاده از IC می تواند از روندهای صنعت و بازار ، پیش بینی ها و بینش ها برای به دست آوردن فرصت ها استفاده کند. هرکسی که به یک تجارت بپردازد ، چندین روش برای تقویت تلاش های سرمایه فکری وجود دارد. این شامل:

 • بهبود رضایت کارکنان برای افزایش نرخ نگهداری
 • جذب افراد با دانش ، شایستگی ها و مجموعه های مهارت های خاص که در حال حاضر در بین نیروی کار موجود وجود ندارد
 • سیستم ها و فرآیندهای حسابرسی و تقویت
 • جمع آوری تحقیق و داده ها برای اطلاع رسانی تصمیم گیری
 • سرمایه گذاری در فرصت های آموزش و توسعه برای کارمندان
 • بهبود برند کارفرمایان برای جذب و حفظ بهترین استعداد
 • ایجاد محصولات ، خدمات و ابتکارات جدید از طریق نوآوری

همکاران تأثیرگذار و خواندن بیشتر

طرفداران اولیه و فعلی و نویسندگان تفکر سرمایه فکری عبارتند از:

 • پاتریک H سالیوان که نوشت: "تاریخچه مختصری از جنبش سرمایه فکری". وی نمای کلی از آغازهای رشته ای را که در آن او را به سه ریشه ردیابی کرد ، ارائه داد. اینها عبارت بودند از: هیرووکی حامی ، که دارایی های نامرئی مربوط به مدیریت عملیاتی ژاپنی را مطالعه کرد. کار اقتصاددانان مختلف (Penrose ، Rumelt ، Weerfelt et al) که در مقاله 1986 دکتر دیوید جی. Teece در رابطه با تجاری سازی فنی گنجانده شده است. و کارل اریک سوبی ، که از نظر شایستگی های کارمندان و پایگاه دانش بر سرمایه انسانی متمرکز شده بود. الگوی او از سرمایه فکری ، که در سال 1997 منتشر شد ، سهم اصلی در این زمینه بود.
 • دکتر دیوید جی Teece در سال 2002 "مدیریت سرمایه فکری" را منتشر کرد ، و انتشار بیشتر وی توسط Google Scholar در دسترس است.
 • کتاب لیف ادوینسون در سال 2002 ، "طول جغرافیایی شرکت" ، مربوط به اندازه گیری ، ارزیابی و تأثیر اقتصادی اقتصاد دانش بود.
 • توماس A استوارت ، پیشگام در این زمینه ، تألیف "ثروت جدید سازمان ها" در سال 1997. وی به مناطقی مانند باز کردن قفل دارایی های پنهان بالقوه ، کشف و مشاوره کارمندان با استعداد و بررسی روش های شناسایی و حفظ وفاداری مشتری و برند پرداخت.

زمینه سرمایه فکری همچنان در سطح جهانی گسترش و تکامل می یابد. بسیاری از چهره های مشهور بین المللی مانند یوهان رووس و نیک بونتیس همچنان به بررسی نتایج و برنامه های آن ادامه می دهند.

مهارت های تخصصی را برای موفقیت در محیط های سریع و تجاری جهانی توسعه دهید

در مدیریت سرمایه فکری - در کنار طیف گسترده ای از مهارت های تجاری و رهبری دیگر - با برنامه 100 ٪ آنلاین دانشگاه یورک رهبری و مدیریت بین المللی تجارت بین المللی ، مهارت پیدا کنید.

شما دانش و ابزارهایی عمیق و در دنیای واقعی برای حرکت در بازار جهانی تجارت کسب خواهید کرد و به بررسی چالش ها و فرصت های مرتبط با رهبری و مدیریت تجارت می پردازید. با پشتیبانی کارشناسان ما ، دانش خود را در زمینه بازاریابی ، عملیات ، استراتژی ، مدیریت پروژه ، امور مالی ، مدیریت مردم و موارد دیگر بیشتر خواهید کرد.

این برنامه انعطاف پذیر و همچنین ارائه گسترده ای از رشته های مدیریت ، مهارت های حیاتی تصمیم گیری ، تفکر انتقادی ، حل مسئله و ارتباطی را توسعه می دهد.

فارکس در ایران...
ما را در سایت فارکس در ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محمدرضا گلزار بازدید : 15 تاريخ : چهارشنبه 2 فروردين 1402 ساعت: 0:44