سرمایه گذاری در مرحله اولیه: هر چیزی که باید درباره آن بدانید

ساخت وبلاگ

نمی دانید سرمایه گذاری در مرحله اولیه (VC) چیست یا می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی تأمین بودجه راه اندازی مرحله اولیه کسب کنید؟در این مقاله ما در مورد VC مرحله اولیه به نیازهای لازم می پردازیم. بودجه قبل از بذر ، Seed & Series A بودجه و چگونگی آماده سازی برای سرمایه گذاران. ما به برخی از چالش ها ، فرصت ها و خطرات مرحله اولیه قابل توجه اشاره خواهیم کرد. بودجه مرحله اولیه به دست آوردن آسان نیست ، اما درک این روند هنگام رشد تجارت به شما کمک می کند.

فهرست مطالب

شرکت مرحله اولیه چیست؟

تعریف مشترک شرکت مرحله اولیه بسیار ساده است. شرکت های مرحله اولیه تعریف شده اند که نمونه های اولیه خود را آزمایش کرده اند ، الگوی خدمات خود را تصحیح کرده و برنامه تجاری را تهیه کرده اند. برخی از راه اندازی های اولیه ممکن است درآمد مرحله اولیه را کسب کنند ، اما معمولاً هنوز سودآور نیستند.

به عبارت دیگر ، یک شرکت مرحله اولیه دارای یک مدل تجاری تازه توسعه یافته برای پرداختن به حداقل یک نقطه درد بازار است. این بدان معنی است که شرکت هنوز در این روند بالغ نشده است. تجارت هنوز در مرحله یک ، مرحله راه اندازی است.

در مرحله اول ، ما بر نهایی کردن محصولات یا خدمات خود تمرکز می کنیم. این بر اساس داده های بازار جمع آوری شده است. قبل از اینکه بتوانیم به مرحله دو رشد شرکت برویم ، به بودجه نیاز خواهیم داشت. ما این بودجه بذر را یا فقط بذر می نامیم. فرایند بذر شامل به دست آوردن سرمایه گذاری در مرحله اولیه مورد نیاز برای توسعه بیشتر مشاغل خود است.

پس از دور قبل از بذر و بذر ، بودجه سری A یکی از دور بودجه است که یک راه اندازی مرحله اولیه با آن روبرو خواهد شد. در این مرحله ، استارتاپ نشان دهنده پتانسیل رشد امیدوار کننده است و در روند تبدیل شدن به یک تجارت خوب ، به نقاط عطف بزرگی رسیده است. بسیاری از سرمایه گذاران بودجه سری A را به عنوان اولین مرحله از تأمین اعتبار سرمایه گذاری می دانند. در این مرحله ، استارتاپ می تواند بودجه سرمایه گذاری زیادی را برای ادامه تجارت تأمین کند.

به عنوان یک راه اندازی اولیه ، شما باید آماده باشید تا کار سختی را انجام دهید تا سرمایه گذاران را متقاعد کنید که مدل کسب و کار شما ROI را تولید می کند. این سرمایه گذاری ریسک پذیر در شرکت های مرحله اولیه است.

هنگام آماده سازی زمین برای سرمایه گذاران احتمالی ، موارد زیر را به وضوح بیان کنید:

1. مشکل خاص بازار را که حل می کنید چیست؟

2. بازار هدف اصلی شما کیست؟(مشخصات ، رفتارها و روانشناسی آنها را مشخص کنید).

3. چه چیزی شما را ذاتاً با مسابقات متفاوت می کند؟

4- به چه نوع سرمایه گذاری نیاز دارید و چرا؟(می خواهید از بودجه برای چه چیزی استفاده کنید).

5- آیا شما یا چگونه می توانید موفقیت ایده کسب و کار خود را آزمایش کنید؟

تفاوت بین مرحله اولیه و یک راه اندازی مرحله اواخر چیست؟

ما شما را با مفهوم یک راه اندازی مرحله اولیه آشنا کرده ایم ، بنابراین ممکن است تعجب کنید که یک راه اندازی مرحله اواخر چیست؟

دورهای مختلفی در روند تبدیل شدن به یک شرکت مستقر وجود دارد. بیایید آنها را به شش مرحله تقسیم کنیم:

1. مرحله قبل از بذر: شما در حال ساختن مدل کسب و کار خود و جمع آوری تحقیقات برای پشتیبانی از درخواست خود به سرمایه گذاران مرحله اولیه VC هستید.

2. مرحله بذر یا استارتاپ: اکنون شما با پر کردن جزئیات ، مدل کسب و کار خود را بیشتر می کنید.

3. سریال A بودجه: وقتی یک استارتاپ به این مرحله می رسد ، آنها در حال رشد مثبت رشد تجارت هستند

4- مرحله رشد: محصول یا خدمات شما در نسخه نهایی خود است و در بازار در حال تحول است.

5. مرحله بلوغ: شما از نظر مشتریان جدید ، بازگشت مشتری و افزایش درآمد ، شاهد رشد هستید.

6. مرحله گسترش یا خروج: شما تصمیم می گیرید که تجارت خود را مقیاس کنید یا روی ارزش بالای بازار و ROI بلند مدت تمرکز کنید.

اگر طبق این مراحل برویم ، استارت آپ های اواخر مرحله از دوره های اولیه بودجه رشد کرده اند ، به این معنی که دورهای قبل از بذر ، بذر و سری A کامل است. این بدان معنی است که شما قبلاً ثابت کرده اید که یک مفهوم عملی دارید ، فضای بازار خود را به وضوح مشخص کرده اید و آماری را نشان داده اید که کشش بازار به سمت محصول یا خدمات شما وجود دارد.

یک راه اندازی مرحله اواخر می تواند شواهد روشنی از زنده بودن آنها ارائه دهد. در حال حاضر ، این شرکت به سطح مشخصی از بلوغ رسیده است و یا سودآور است یا می تواند رشد و درآمد را نشان دهد.

در مراحل بعدی ، احتمالاً می خواهید سرمایه گذاری بالاتری از سرمایه داران سرمایه گذاری داشته باشید. این همچنین بدان معنی است که سرمایه گذاران از نظر عملکرد شما انتظارات بالاتری خواهند داشت. شما باید شواهدی ارائه دهید که اهداف خود را برآورده می کنید و سرمایه گذاری های عاقلانه ای انجام می دهید.

درک چالش های شرکت های مرحله اولیه

شروع بسیار شجاع است ، اما همچنین خطرناک است. آگاهی از چالش هایی که ممکن است به وجود بیاید ، به شما کمک می کند تا در برنامه ریزی نحوه برخورد با خطرات پیشرو باشید. همیشه مهم است که به یاد داشته باشید که باید فرصت هایی را که می توانید از آن استفاده کنید ، به جای اینکه اجازه دهید آنها را بسازید ، با چالش های اولیه روبرو شوید.

دریافت بودجه یا حتی به دست آوردن آگاهی سرمایه داران در حال حاضر چالش برانگیز است. هزاران استارتاپ جدید هر ساله آغاز می شود. البته همه آنها موفق نیستند. اگرچه ، مواردی که باعث می شوند احتمالاً یک برنامه عملی برای پیشبرد آن از چالش ها آماده باشند.

در اینجا شش مورد از رایج ترین چالش های شرکت در مرحله اولیه آورده شده است:

1. از دید تا واقعیت

بنیانگذاران استارتاپ بینندگان عالی هستند. آنها می توانند طوفان مغزی و برنامه ریزی یک مفهوم تجاری خارق العاده و ببینند که چگونه موفقیت آینده ایجاد می شود. آنها از نگرش های بسیار خوش بینانه برخوردار هستند ، که این یک ویژگی مفید در تجارت است. با این حال ، بینندگان خطر ایجاد چشم کور به چالش های واقعیت را دارند.

به همین دلیل است که شما همیشه باید تحقیقاتی را انجام دهید که شما را از چالش هایی که در وهله اول می توانستید از آن جلوگیری کنید ، محافظت می کند. از مقررات و الزامات صنعت آگاه باشید و تیمی را ایجاد کنید که شاید تجربه یا مشاوره ای عمیق تر در مورد ایجاد یک تجارت در دنیای واقعی داشته باشد.

2. تأمین بودجه

این یکی احتمالاً واضح است ، همه ما احتمالاً شنیده ایم "این پول برای پول در می آید". این قطعاً در مورد شرکت های استارتاپ ها و شرکت های مرحله اولیه صادق است. اگرچه ممکن است وجوه شما در اوایل محدود باشد ، هیچ پولی به معنای موفقیت مدل کسب و کار شما نیست.

شرکت های سرمایه گذاری در مرحله اولیه وقتی متقاعد می شوند که مدل کسب و کار عملی است و منجر به رشد درآمد می شود ، به علاوه تولید ROI ، در استارتاپ های مرحله اولیه سرمایه گذاری می کنند.

به همین دلیل کار با سرمایه گذاران ، شرکای تجاری ، مشاوران ، مربیان و غیره که به موفقیت بلند مدت شما نگران هستند ، بسیار مهم است. این مهم است که شما این اتصالات را بسازید و توصیه های آنها را در مورد استراتژی های بودجه دریافت کنید.

3. برآورده کردن انتظارات

شرکت های سرمایه گذاری در مرحله اولیه متقاعد نمی شوند. فقط به این دلیل که آنها در مرحله اولیه VC تخصص دارند به این معنی نیست که مطمئناً در شما سرمایه گذاری می کنند. بعد از اینکه به آنها رسیدگی کردید ، احتمالاً با سوالات زیادی روبرو خواهید شد.

از آنجا که خطر سرمایه گذاری در استارتاپ های مرحله اولیه بسیار بیشتر از سرمایه گذاری در استارتاپ های مرحله بعدی است ، برآورده کردن انتظارات تلاش و صبر زیادی را انجام می دهد. شما باید اعتبار و زنده ماندن خود را نشان داده و به طور مداوم موفقیت بلند مدت خود را تقویت کنید.

هرچه آمار تحقیق و رشد بیشتر بتوانید سرمایه گذاران را نشان دهید ، بهتر می شود. به یاد داشته باشید ، داده ها قدرت هستند.

4. تأمین امنیت مشتریان

شما ممکن است بودجه مرحله اولیه را تضمین کرده باشید ، اما تأمین امنیت مشتریان سطح دیگری دشوار است. این روزها مصرف کنندگان هر روز در معرض صدها و هزاران مارک قرار می گیرند. سرانجام ، ما شروع به خاموش کردن و مسدود کردن مارک های جدید می کنیم و به کسانی که به آنها وفادار هستیم تمرکز می کنیم زیرا ما از "جدید" بسیار غرق شده ایم.

شما باید در برنده شدن به رسمیت شناخته شوید. یکی از راه های به دست آوردن دید بازار ، تمرکز زیاد روی طاقچه و توزیع تلاش های بازاریابی در این زمینه است ، تا اینکه بازار شروع به توجه شما کند. در یک استخر کوچک شروع کنید و اقتدار خود را برقرار کنید.

5. اعتماد به نفس

باز هم ، آمار رشد و داده ها به ایجاد اعتماد به نفس کمک می کند ، سرمایه گذاران عاشق اعداد هستند. شخصیت شما هنگام کار بر روی یک شهرت قابل اعتماد نیز مهم است. برند ، اعضای هیئت مدیره و شما باید به مشتریان و ذینفعان آینده نگر بپردازید. ایجاد اعتماد و وفاداری بخشی از دشوارترین کارهایی است که باید به عنوان یک استارتاپ انجام دهید ، به دلایل خوبی.

6. رقابت

رقابت تهاجمی است و بودجه راه اندازی در مرحله اولیه با میزان پیشنهادی که یک شرکت تأمین مالی در مرحله اولیه می تواند دریافت کند ، آسان نمی شود. شما باید برای تقویت موقعیت بازار و رشد شغل خود شدید باشید.

این بدان معنی است که به طور مداوم برای دستیابی به مشتریان و سرمایه گذاران بالقوه و توسعه استراتژی بازاریابی خود کار می کنید. شما می خواهید دید زیادی کسب کنید و به شرکت خود توجه کنید. این می تواند با ایجاد روابط با روزنامه نگاران و استفاده از رسانه های اجتماعی به عنوان یک راه اندازی اتفاق بیفتد.

کلمه دهان به عنوان یک شرکت در مرحله اولیه بسیار قدرتمند است ، بنابراین مردم را ترغیب کنید تا اخبار خود را به اشتراک بگذارند!

سرمایه مرحله اولیه چیست؟

این ممکن است تلاش برای تأمین بودجه VC در مرحله اولیه به نظر برسد. اما ، همه باید از جایی شروع کنند. قبل از شروع تولید جریان نقدی مثبت (راه اندازی مرحله اواخر) ، به سرمایه گذاری در مرحله اولیه نیاز دارید.

تعریف سرمایه در مرحله اولیه می گوید که سرمایه اولیه با هدف حمایت از توسعه محصولات یا خدمات شرکت نوپا جمع آوری می شود. این وجوه همچنین می تواند برای بازاریابی و تولید اولیه محصولات و/یا خدمات شما استفاده شود.

هنگامی که می توانید به سرمایه گذاران احتمالی خود ثابت کنید که مدل کسب و کار در برابر خطرات کاهش یافته پاداش زیادی دارد ، بودجه راحت تر تأمین می شود. از آنجا که این احتمالاً اولین بار است که سرمایه گذاران در تجارت (بودجه بذر) شرکت می کنند ، آنها سهم خود را در سهام ، سهام یا یادداشت های قابل تبدیل خریداری می کنند.

بودجه مرحله اولیه برای استارتاپ ها معمولاً برای سرمایه گذاری بزرگ به سرمایه داران سرمایه گذاری نیاز دارد. این امر به این دلیل است که توسعه محصول یا خدمات برای عملیاتی کردن به مبلغ زیادی سرمایه نیاز دارد. به همین دلیل ، بیشتر استارتاپ ها بودجه بذر خود را به سری های کوچکتر تقسیم می کنند.

با داشتن یک سری کوچک از دوره های بودجه اولیه راه اندازی ، سرمایه گذاران مجبور نیستند مبلغ زیادی از سرمایه را به یکباره بدهند. این خطر برای آنها را کاهش می دهد و سرمایه مورد نیاز خود را برای حرکت یک قدم به جلو به دست می آورید.

سرمایه در مرحله اولیه عمدتاً تمام سرمایه گذاری هایی را که یک استارتاپ برای شروع درآمد مثبت و مداوم نیاز دارد ، پوشش می دهد. این مهم است که اطمینان حاصل کنید که می توانید این سرمایه گذاری ها را حفظ و به طور پایدار مدیریت کنید.

سرمایه گذاری در مراحل اولیه: مزایا و مضرات

بودجه مرحله اولیه برای استارتاپ ها با خطرات و پاداش های زیادی همراه است. این امر به این دلیل است که ماهیت سرمایه گذاری های نوپا بسیار ذاتاً با سرمایه گذاری های سنتی متفاوت است. قبل از شرکت در بودجه اولیه ، مزایای آن را در برابر مضرات عمیقاً اندازه گیری کنید.

مزایای سرمایه گذاری در استارتاپ های مرحله اولیه

قابل درک است که سرمایه گذاران نسبت به سرمایه گذاری در دارایی های جایگزین مانند استارتاپ ها شک دارند ، زیرا حاشیه بیشتری برای خطا وجود دارد. همچنین دیدن بازده سرمایه گذاری و سود بیشتر طول می کشد. با این حال ، سرمایه گذاری در استارتاپ های مرحله اولیه به سرمایه گذاران فرصت هایی را ارائه می دهد که بازار سهام نمی تواند.

1. نوآوری تازه

استارتاپ ها ذهنیت طراوت آور را به صنعت می آورند. از آنجا که پیشرفت های جدید فناوری اکنون تقریباً در هر بخش از هر صنعت لمس می کند ، ارزش آن را دارد که مدتی را صرف کنید تا ببینیم تازه واردان مدل تجاری را برای نوآوری طاقچه خود دارند.

با سرمایه گذاری در نسل بعدی تجارت ، شما یک افق جدید ایجاد می کنید که نوآوری و تفکر جایگزین را امکان پذیر می کند. سرمایه گذاری در دارایی های جایگزین ممکن است درصد کمی از سبد سرمایه گذاری شما را به خود اختصاص دهد ، اما می تواند نتایج بزرگی را از یک ایده تجاری مبتکر به دست آورد.

شرکت های جدید معمولاً توسط متفکران جاه طلب تأسیس می شوند ، به این معنی که از توصیه های شما به عنوان یک سرمایه گذار نیز استقبال می شود.

2. پاداش بالا

سرمایه گذاری در مرحله اولیه برای همه نیست. این امر نیاز به یک ذهنیت تجاری قوی و توانایی پیش بینی زنده ماندن آینده یک شرکت مرحله اولیه یا راه اندازی دارد. شما همچنین باید آماده باشید تا احتمالاً از دست دادن پیش بینی نشده رنج برده باشید ، اما انتخاب صحیح می تواند منجر به پاداش بزرگ شود.

با این حال ، بررسی فرایند بودجه راه اندازی به شما در به دست آوردن بازده سود ، به علاوه سود اضافی در طولانی مدت کمک می کند. شما با سرمایه گذاری در نوید بخش های نوید ، به طور موثری ریسک خود را به حداقل می رسانید. اگرچه شما هنوز آمار سود سختی ندارید ، مدل کسب و کار نشان می دهد که آیا پس از رشد شرکت ، سرمایه گذاری شما منجر به پاداش بالا خواهد شد.

3. ثروت آینده

برای به دست آوردن حداکثر بازده ، باید یک طرز فکر بلند مدت را اتخاذ کنید. شما اساساً از طریق سرمایه گذاری وجوه VC مرحله اولیه ، رونق آینده را تأمین می کنید. با این کار ، شما همچنین به طور غیرمستقیم تکامل صنعت را که در آن مشارکت می کنید ارتقا می دهید. ایجاد فضای بیشتر برای فرصت های جدید سرمایه گذاری در یک بازار رو به رشد. در کنار این ، سرمایه گذاری در استارتاپ ها یا شرکت در دوره های بودجه اولیه این امکان را به شما می دهد تا از دیدگاه سرمایه گذاری بیشتر درگیر روند شرکت باشید.

مضرات سرمایه گذاری در استارتاپ های مرحله اولیه

ما از این واقعیت غافل نیستیم که بودجه اولیه راه اندازی با خطرات تأمین مالی همراه است ، زیرا سرمایه گذاری ها بر اساس آمار سوداگرانه است. با این حال ، آگاهی از خطرات احتمالی به شما کمک می کند تا قبل از انجام سرمایه گذاری اشتباه ، تصمیمات روشنگری بگیرید.

1. خطر ارزیابی

بر خلاف شرکت های تجارت عمومی ، که از طریق قیمت سهام در بازار ارزش عمومی دارند ، ارزیابی های استارتاپ ها دشوارتر است. از آنجا که به احتمال زیاد در سهام شرکت سرمایه گذاری می کنید ، همیشه خطر پرداخت بیش از حد وجود دارد. این امر به این دلیل است که شرکت های مرحله اولیه برای توسعه بیشتر محصولات یا خدمات تجاری به سرمایه زیادی نیاز دارند.

این ممکن است شما را طولانی تر کند تا ببینید سرمایه گذاری شما نتایج مثبتی را به شما باز می گرداند ، بنابراین در مورد آنچه می خواهید بپردازید توجه داشته باشید و اگر سهم شما در دراز مدت با ارزش تر خواهد شد. همچنین ، برای درک ابزار امنیتی که در آن سرمایه گذاری می کنید ، وقت بگذارید.

2. خطر بازگشت

همیشه این سؤال وجود دارد که "آیا شرکت درآمد کسب می کند؟" ، "آیا آنها می توانند بازده را تضمین کنند؟". اگر پاسخ شما نامشخص است ، بنابراین فرصت های سرمایه گذاری دیگر خود را ارزیابی کنید. با اکثر راه اندازی ها ، میزان بازده سرمایه گذاری بسیار متغیر است و مطمئناً تضمین نمی شود.

همچنین امکان تأخیر در بازده وجود دارد. این می تواند سالها طول بکشد تا بازده استارتاپ ها تحقق یابد. اگر نیاز به بازده سریع در یک بازه زمانی خاص دارید ، در عوض سرمایه گذاری نکنید. با سرمایه گذاری در راه اندازی ، باید انعطاف پذیر و آگاه باشید از این واقعیت که این گزینه سریع پول نقد نیست.

3. خطر رشد

برای موفقیت در راه اندازی ، انبساط های زیادی لازم است. سطح گسترش نیز به کیفیت مدیریت و منابع مالی بسیار وابسته است. قبل از سرمایه گذاری ، در مورد مدیریت رشد و فرایندها یا برنامه ریزی هایی که برای گسترش وجود دارد ، سؤال کنید.

اطمینان در مورد اینکه آیا سیستم های کنترل فعلی و برنامه ریزی شده شرکت می توانند از رشد آینده پشتیبانی کنند ، سوداگرانه است. اگر نمی توانید ضرر کنید ، پس منتظر بمانید تا شرکت بالغ شود و فرصت سرمایه گذاری خود را مجدداً ارزیابی کند. سرمایه گذاری در اواخر مرحله اطمینان بیشتری را ارائه می دهد.

با وجود خطرات ، اگر مایل به مواجهه با چشم اندازهای ذاتی بودجه راه اندازی اولیه هستید ، پاداش می تواند قابل توجه باشد.

ولتا چگونه سرمایه گذاری در مراحل اولیه را انجام می دهد

در ولتا ، ما می دانیم که یک میلیون روش مختلف برای شروع یک تجارت وجود دارد. برای ما ، این سفر مهم است. به عنوان یکی از شرکتهای برتر VC در مرحله اولیه ، تجربیات ما به ما آموخته است که کار سریع و انعطاف پذیر مهم است ، در حالی که شما را راهنمایی می کند تا راه خود را پیدا کنید.

ما فقط یک شرکت سرمایه گذاری در مرحله اولیه نیستیم. ما پیاده رو شما هستیم که از شما در دستیابی به بازارهای جدید ، مشتریان و مشتریان جدید ، بودجه و شبکه های دیگری که می توانید برای مقیاس و رشد تجارت خود استفاده کنید ، پشتیبانی می کند.

ما می دانیم که تأمین سرمایه گذاری در مرحله اولیه به اندازه کافی دشوار است ، بنابراین می خواهیم فرایندی را انجام دهیم که تا حد امکان قایقرانی صاف را برای شما انجام دهد. ما می بینیم که شرکت های نوپا ، کارآفرینان و شرکت های جدید برای بهره مندی از صنایع و جوامع خود کمک های مثبت می کنند.

به همین دلیل ما تصمیم می گیریم در استارتاپ های مرحله اولیه سرمایه گذاری کنیم. از بودجه VC مرحله اولیه می توان برای کمک به راه اندازی ها استفاده کرد و شرکت های جدید در طول سفر خود برای افزودن ارزش به طاقچه یا بازار بزرگتر موفق می شوند. ما به شما کمک می کنیم تا تجارت خود را رشد دهید تا بهترین خدمات ممکن را به مشتریان و مشتریان خود ارائه دهید.

اگر این فرصت های شبکه یا تأمین بودجه است ، ما در کنار شما هستیم. در بسیاری از مواقع ، شرکت های سرمایه گذاری در مراحل اولیه فقط نگران این هستند که چگونه می خواهید سود خود را برای آنها ایجاد کنید. ما بیشتر نگران این هستیم که چگونه می توانیم به شما در گسترش مشاغل خود کمک کنیم تا شما و ذینفعان بتوانید موفقیت بلند مدت را جشن بگیرید.

نتیجه

امیدوارم این نمای کلی کوتاه به شما در درک بهتر صحنه سرمایه گذاری در مرحله اولیه کمک کرده باشد. هنگام درخواست بودجه در مرحله اولیه ، همیشه به یاد داشته باشید که در مورد مدل کسب و کار خود واضح و مختصر باشید. سرمایه گذاران می خواهند تحقیق و برنامه ریزی شما را ببینند

برای اثبات اعتبار موفقیت آینده انجام شده است. هرچه داده های بیشتری را ارائه دهید ، خطرات سرمایه گذاری کمتر می شود و مزایای مفهوم شما قابل مشاهده تر می شود.

هنگامی که از چالش هایی که ممکن است با آن روبرو باشید آگاه هستید ، می توانید به طور فعال برنامه ریزی کنید که چگونه با موانع مقابله کنید.

اگر می خواهید در مورد بودجه مرحله اولیه اطلاعات بیشتری کسب کنید ، یا اگر علاقه مند به همکاری با یک شرکت سرمایه گذاری در مرحله اولیه هستید ، امروز با ما تماس بگیرید.

فارکس در ایران...
ما را در سایت فارکس در ایران دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محمدرضا گلزار بازدید : 11 تاريخ : دوشنبه 7 فروردين 1402 ساعت: 14:21